Nokia, Samsung, Apple – ez a három cég uralja az évente másfél milliárd telefont előállító mobilipar felét, és a pozíciójukban nem várható nagy változás. Megnéztük az általuk kedvelt operációs rendszereket, az Androidot, az iOS-t és a Windows Phone-t, és kiválasztottuk közülük a legjobbat.
Túl sok mindent kell tudnia egy okostelefonnak, és a gyártók képtelenek minden apró részletre odafigyelni – ez derült ki tesztünkből, amelyben azt mutatjuk be, hogy milyen szolgáltatásokat és felhasználói élményt nyújt a világ három vezető mobilcége az általa választott szoftveres platformmal. Ez az iOS5, a Windows Phone 7.5 és az Android mérkőzése, amiket az iPhone 4-en, a Nokia Lumia 800-on és a Samsung Galaxy SII-n próbáltunk ki. A ringbe bedobtunk még egy kihívót az élmezőnytől leszakadók közül is, egy szintén androidos HTC Sensation XL-t, hogy lássuk, mivel próbál más gyártó feltűnést kelteni, és milyen változatosságot kínál az Android. A tesztben nem a készülékek hardverét vizsgáljuk, hanem kimondottan a gyári szoftver szolgáltatásait.
Kezdjük az egyik legfontosabb funkcióval ! Fotók, videók, kamera
Az okostelefon legfontosabb tartozéka a kamera, és persze a képmegosztás, mert a megosztott képek nélkül halálra unnánk magunkat internetezés közben. Az Apple szűkmarkúan bánt a júzerekkel, alapból csak emailben, üzenetben és tweetben küldhetjük tovább a képet. Az iPhone kamerájának egyik extrája a HDR felvétel, ami három képből készít jobb minőségű fotót, és lehetőségünk van automatikus javítást kérni a fényképekre. Az Apple természetesen biztonsági másolatot is készít, illetve a gépeink közötti szinkronizációra is ad megoldást az iCloud online tárhely segítségével.
A Windows Phone rögtön az exponálás után el tudja küldeni a képet a regisztrált közösségi hálózatokra, és ezzel egy időben automatikus biztonsági mentést is készít a Microsoft Skydrive nevű tárhelyére, ha ezt beállítottuk. A Metro interfészt támogató képszerkesztők is beépülnek a menübe, rögtön az exponálás után eltorzíthatjuk az arcokat valami vicces effektekkel. A Nokia Lumiában automatikus javítás funkció is van.
A Google jócskán megelőzte a két riválisát a képmegosztás területén, a megosztás gombbal minden telepített közösségi hálózat elérhető. A lista pedig kibővül, ha további programokat telepítünk a készülékre. A HTC néhány extra képhatást rakott a kamerájába, hogy rögtön 1970-es évekbeli fotót tudjunk készíteni, panoráma módban pedig vízmérték segíti a felhasználót, hogy pontosan illeszkedjenek egymáshoz a képek. A képszerkesztőben csak néhány egyszerű alapfunkció van. A Samsung is panorámakészítővel tuningolta fel a fényképezőjét, és sokkal jobban felszerelt a képszerkesztője.
Üzenetkezelés, email
Az iPhone több email fiókot kezel, amiket szétválasztva és egybeömlesztve is meg tud jeleníteni. A postafiók megjelenése jól személyre szabható, kérhetünk 1-5 soros betekintőt, állíthatjuk a betűméretet, automatizálható az emailben érkező képek betöltése. A levelezés szálanként is rendezhető, tehát a Gmailben megszokott módon követhetjük az online párbeszédeket. Az sms-ek kezelésében nincs semmi extra, hacsak nem vesszük figyelembe azt is, hogy az iMessage segítségével az iPhone-júzerek ingyen küldhetnek egymásnak üzeneteket.

A Windows Phone levelezőjét kevésbé lehet személyre szabni. Igény esetén ez is összekapcsolja a párbeszédeket, és egy mappába tudja önteni több postafiókunk leveleit, ha úgy állítjuk be. A Windows Phone a főmenü miatt alakítható profi levelezőgéppé, mert ott külön-külön helyezhetjük a postafiókunk bármelyik mappáját, tehát rögtön látjuk, ha egy bizonyos mappába új levelünk érkezett. A névjegykezelőben beállított csoportok (család, munkacsoport, sales, pr stb.) szintén a főmenübe rakhatók, és ebben az esetben azt látjuk, mennyi levél érkezett a csoport tagjaitól. Az üzenetkezelés extrája, hogy az sms-eket és a facebookos csevegéseket egy helyen kezelhetjük.
Az androidos telefonokon a levelezés teljesen egységes, már ami a Gmail-fiókok kezelését illeti. Ide a személyes Gmail-címünk mellé a céges Google Apps is beköthető. Kicsit megkavarja a dolgokat, hogy a gyártók emellett külön emailklienst is telepítenek a készülékekre, hogy más postafiókot (Hotmail-, Yahoo- vagy vállalati POP/IMAP-fiókokat) elérjünk. Ezekben a kliensekben nagy különbségek vannak, a HTC szoftvere majdnem annyira személyre szabható, mint az iPhone-é, és szép a kezelőfelülete. Ezzel szemben a Samsung mintha csak ki akarta volna pipálni a listán ezt a funkciót, és kevésbé figyelt oda a részletekre.
Zenék, videók
Ebben az iPhone verhetetlen, az iTunes Store online boltban albumokat és dalokat vehetünk, filmeket kölcsönözhetünk ki, akár a telefonon is. A lejátszó is nagyon könnyen kezelhető, ráadásul az Apple elérte, hogy az iPhone-t több száz különféle erősítőre, minihifire és hangszóróra lehessen közvetlenül rákötni. Ugyanakkor itt nagyon határozottan megjelenik az Apple zártsága, mert csak akkor tudunk wifin zenét vagy filmet átjátszani más eszközökre, ha azokon Apple logó van, vagy legalább egy iTunes fut rajtuk.

A Windows Phone ezen a területen még le van maradva, idehaza a mobilon nincs sem zenebolt, sem filmek. Egyébként a lejátszó könnyen kezelhető, és a menüjében megjelennek a zenével és filmekkel kapcsolatos programok. Például innen is elindítható a YouTube, és ha utólag telepítünk dalszöveget lejátszó appot vagy online rádiókat, azok is elérhetők itt. Még a futóprogram is beépül ide, hiszen a legjobb zenére küzdeni az előttünk álló kilométerekkel.
Az Androidnál nem egyértelmű a helyzet. Elméletileg van egy Google Music nevű zenebolt, de azt a gyártók nem telepítik fel a készülékeikre. A Samsungnak van saját zeneboltja is, amiben a 7digital – korántsem teljes – kínálata érhető el. A zenelejátszója átlagos, a zenéket effektekkel torzíthatjuk rommá, ha kifogyott belőlünk a jó ízlés.
A HTC telefonja azért különleges, mert rajta virít a hangrendszereket gyártó Beats Audio logója, és úgy tűnik a tajvani gyártó odatette magát, hogy a zenelejátszásban kiemelkedőt nyújtson. Fullextrás a lejátszó, sokkal több lehetőséget ad, mint a többieké. Ha a mobilon elkezdtünk hallgatni valamit, akkor közben további számokkal bővíthetjük a lejátszási sort, magunknak keverhetjük a dalokat. Más telefonokon le kell állítani az éppen hallgatott albumot, hogy belekezdjünk egy másikba. Szinte hibátlan a zenék hálózati lejátszása, a DLNA. két gombnyomással megváltoztatható a hangkimenet, hogy ne a telefon hangszóróján szólaljon meg a zene, hanem a hálózatra kötött tévén vagy wifis hifin. A Samsung ezt a funkciót külön alkalmazással próbálja megoldani, de az AllShare nem működik túl gördülékenyen.
Játékok
Az App Store az ott elérhető játékok segítségével vált a világ legnagyobb mobilos szoftverboltjává, mert az unatkozó felhasználók sorra töltötték le a 1-10 dolláros játékokat. A kínálat ma már szinte végtelen. A Game Center kicsit esetlenül másolja le a Microsoft által bevezetett Xbox Live eredményrendszerét, amiben a játékosok pontokat gyűjthetnek, amint egyre több pályát és feladatot oldanak meg.

A Windows Phone még fiatal platform, de az Xbox Live-nak komoly húzóereje lehet. Ez talán a legösszetettebb játékrendszer, amiben magunkra hasonlító avatart készíthetünk, és egy helyen gyűjthetjük összes a mobilos appokkal és az Xbox 360 konzolon elért pontjainkat, ami nemsokára a Windows 8-as játékokkal is kiegészül. Ez is egyfajta közösségi hálózat a kőkemény gamereknek.
Ezen a területen az Android a leggyengébb, a Google nem teremtette meg a kapcsolatot a platformok között, pedig nagyon sok játék mobilon, táblagépen és a Chrome böngészőben is elérhető. Nincs éredménytáblázat, Androidon a játékosok magányos harcosok.
Összegzés
Az Apple iOS egy leegyszerűsített zárt rendszer, amit az előírások szerint kell használni. Ez természetesen nem rossz hiszen szinte kizárt hogy vírus vagy kártevő települjön imádott készülékünkre és annak is kicsi annak is kicsi a valószínűsége hogy káros tartalmat találunk az alkalmazásboltban. Zenét vagy filmet másolna a telefonra? Az számítógépes iTunes segítségével megoldható. Szoftver kell? Csakis a hivatalos boltból! Ezt a rendszert a felhasználó nehezen tudja tönkretenni, annak való, aki a kulcsrakész megoldásokat kedveli. A júzer nem téved el, mindig tudja, hová kell böknie, milyen gombot kell megnyomnia. Az iOS gyors, látványos és gördülékeny, sok minőségi szoftver tölthető le rá, és ez biztosítja az Apple-féle jó felhasználói élményt, illetve az iPhone bődületes sikerét.


Források: index.hu , mobilarena.hu ,
Fényképek: index.hu , google.hu
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése